×

منوی بالا

منوی اصلی

منوی سایدبار


خبرهای ویژه

» اخبار » آیا این یک انقلاب است؟

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۸/۲۰ - ۳:۴۳

 کد خبر: 31732

آیا این یک انقلاب است؟

شاهرخ مصلحی در روزنامه شرق نوشت: به دلیل تلاش محمد بن سلمان برای تحکیم قدرتش همه چیز در جامعه عربستان سعودی عوض شده و این تغییرات حتی دامن نخبگان سعودی را نیز گرفته است. در ماه گذشته محمد بن سلمان قول بازگرداندن عربستان به «اسلام میانه‌رو» را داد. «زینه فرهان»، زن جوان ٣٢ساله سعودی، اتفاقی […]

شاهرخ مصلحی در روزنامه شرق نوشت: به دلیل تلاش محمد بن سلمان برای تحکیم قدرتش همه چیز در جامعه عربستان سعودی عوض شده این تغییرات حتی دامن نخبگان سعودی نیز گرفته است. در ماه گذشته محمد بن سلمان قول بازگرداندن عربستان به «اسلام میانه‌رو» داد.

«زینه فرهان»، زن جوان ٣٢ساله سعودی، اتفاقی را که در یک مرکز خرید برایش افتاده این‌گونه نقل می‌کند: داشتم قدم می‌زدم، روسری‌ام دور شانه‌هایم را گرفته بود، دیدم پلیس به طرفم می‌آید؛ ترس خشکم زد. مأمور شیشه را پایین کشید و به من گفت: «خانم امکان دارد لطف کرده و فقط در زمان اقامه نماز موهای خود را بپوشانید؟»؛ من هم به پلیس پاسخ دادم: بله. مأمور هم تشکر و رفت. از نظر «زینه» این برخورد پلیس بسیار تعجب‌آور بود زیرا مقابله با معیارهای اجتماعی عربستان سعودی همیشه نتایج بدی به دنبال داشته است.

 

در شش ماه گذشته برخی از موضوعات در عربستان خیلی سریع کنار گذاشته شده و جای آنها را یک‌سری اصلاحات گرفته و این اصلاحات جامعه عربستان را در تمام جنبه‌ها متغیر کرده است. تغییر و تحولات در عربستان با رهبری جدید ملک سلمان و ولیعدش محمد بن سلمان آغاز شد و تا جایی پیش رفت که حدود ٣٠ نفر از افراد سلطنتی به اتهام اختلاس شدند. یکی از مقامات بلندپایه سعودی می‌گوید: اینکه بگوییم این ‌ها برای سیستم یک شوک بود، در واقع گزافه‌گویی است.

 

پیامی که این بازداشت‌ها برای مردم داخل عربستان و نیز جهان خارج داشت، این بود که ما آماده تجارت هستیم اما با توجه به شرایط شما، نه شرایط ما؛ سرمایه‌گذاران نیاز به اعتماد دارند. آنها باید اطمینان داشته باشند که می‌توانند به عربستان بیایند و به طور شفاف تجارت کنند. یکی از تجار مطرح سعودی می‌گوید: محمد بن سلمان در حال ازبین‌بردن سیستمی است که خودش در حال نابودی بود؛ سیستمی که فقط افراد سلطنتی از آن بهره می‌بردند. او در حال نابودکردن سازش میان نخبگان و حکومت است.

 

حکومت و نخبگان شبیه به هم و یکی بوده‌اند.  در کشوری که برای مدت‌ها از طریق رایزنی و مشورت و توافق به‌خصوص میان قبایل مختلف عربستان می‌شده، دستگیری خانواده سلطنتی خودش نوع جدیدی از حکومت خواهد بود. علاوه بر این بازداشت‌ها، شاهد اصلاحاتی فرهنگی هستیم که براساس این اصلاحات و از آینده به زنان اجازه ورود به ورزشگاه داده می‌شود، اجرای کنسرت موسیقی آزاد می‌شود و توریست‌ها می‌توانند از آثار باستانی پیش از دوره اسلامی دیدن کنند. یکی از وزیران ارشد سعودی بدون افشای نامش می‌گوید: این یک انقلاب است، همه چیز بسیار حساس است، باید تا آرام‌شدن اوضاع صبور باشیم. 

 

محمد بن سلمان ماه گذشته وعده حمایت از اصلاحات را داد. او قول داد عربستان سعودی را به سوی اسلام میانه‌رو بازگرداند. این قول او در واقع تعهدی به شکستن اتحاد میان روحانیون سعودی و حکمرانان مدرن پادشاهی عربستان است. محمد‌بن‌سلمان ادعا می‌کند تفسیر محافظه‌کارانه از اسلام بعد از انقلاب اسلامی در سال ١٩٧٩ در عربستان ریشه دواند؛ اکنون زمان آن است که از دست آن راحت شویم. تاکنون هیچ‌یک از رهبران سعودی اقدام به مقابله با سازش میان روحانیون و حاکمان سعودی نکرده بوده‌اند.

 

یکی از کارشناسان «شورای آتلانتیک» می‌گوید: تغییرات شدید در لفاظی‌های مقامات سعودی لزوما به معنای انکار وهابیت توسط رهبری جدید در عربستان نیست. مطمئن نیستم که محمد بن سلمان علاقه‌ای به حذف وهابیت از دستگاه مذهبی عربستان داشته باشد و حاضر شود این تغییر را قبول کند و تصور می‌کنم اگر هم انتظار داریم که یک رویکرد مذهبی غیر‌محافظه‌کارانه‌ای در عربستان ریشه بگیرد، رؤیاپردازی کرده‌ایم. اما پرسش این است که چنین جامعه‌ای چقدر می‌تواند در بازه زمانی کوتاه، به چشم‌اندازی مذهبی با هنجارگرایی بیشتر بازگردد.

برخی از تجار سعودی که به طور مرتب با محمد بن سلمان در تماس هستند، مخالف این رویکرد هستند. یکی از چهره‌های بلندمرتبه سعودی می‌گوید: محمد بن سلمان در حال تثبیت موقعیتش به عنوان رهبر جهان تسنن است، او برای رسیدن به این هدف یک راه دارد؛ باید به‌شدت و به طور علنی اعتراف کند که ما راه خود را به عنوان یک جامعه گم کرده‌ایم. تاجر دیگری می‌گوید: تنها راه انجام تغییراتی با این اندازه وجود رهبری صبور، با تحمل و جوان است.

 

تمام رهبران سعودی پیش از محمد بن سلمان زمانی که به تخت رسیدند، ٧٠ یا ٨٠ ساله بوده‌‌اند و ظرفیت تلاش برای این‌گونه تغییرات را نداشتند. شما می‌توانید بگویید که مردم از صحبت در این مورد واهمه دارند زیرا قدرت در حال حاضر خیلی متمرکز شده است، اما محمد بن سلمان در حال انجام چیزی است که باید انجام دهد. او در حال تحکیم قدرت خودش است و هر کسی در این شرایط باید این کار را انجام دهد و در نتیجه همیشه عده‌ای هم متضرر می‌شوند. منتقدان محمد بن سلمان معتقدند شتاب نسنجیده او برای انقلاب به وسیله حرکتی بی‌سابقه برای قبضه قدرت در حال انجام است؛ قدرتی که به این جوان ٣٢ساله اجازه حکمرانی برای دهه‌ها را می‌دهد.

 

در میان دستگیرشدگان، می‌توان رقبای خانوادگی محمد بن سلمان را که مخالف اصلاحات او هستند دید. یکی از بستگان شاهزادگان دستگیرشده می‌گوید: شما چطور می‌توانید از مجازات چیزی این فرار کنید؟ سکوت مردم را با رضایت اشتباه نگیرید. در همان هتلی که افراد سلطنتی دستگیرشده نگهداری می‌شوند، مشاورانی وابسته به «گروه مشاوره بوستون»، در ازای دریافت حق مشاوره‌ای بسیار بالا، در حال تهیه طرحی برای بازبینی اقتصادی عربستان سعودی هستند. اقتصاد عربستان با باندبازی مهار شده بود. در این شبکه اقتصادی، شرکت‌های خارجی اغلب برای شروع هر نوع معامله‌ای باید با یکی از افراد سلطنتی مشارکت می‌کردند. یکی از وزرای ارشد سعودی می‌گوید مردم به این تغییرات عادت می‌کنند، مردم باید به این تغییرات عادت کنند.


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : اخبار , اخبار اجتماعی
ارسال دیدگاه

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئواجاره ویلا و فروش ویلا شمالسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلااجاره ویلافروش ویلاویلا شمالویلا زیباکنار